נוהל דווח על הכנסות ורכוש שהוסתרו ממס הכנסה

עו"ד אלון סמואל
עו"ד אלון סמואל

 1. בתחילת ספטמבר 2014 התפרסם נוהל חדש של רשות המיסים המיועד לאפשר לאזרחים ולתושבי ישראל שלא דיווחו עד כה על הכנסות מסוימות שלהם בשנים האחרונות, לדווח עליהם באיחור תוך תשלום המס ללא קנס. הנוהל בא לתת מענה בין היתר לאזרחים שהיו להם הכנסות מחשבונות בנק לא מדווחים בחו"ל, הכנסות מדמי שכירות של דירות בארץ ובחו"ל או הכנסות ממכירת נכסים שירשו בחו"ל וכיו"ב.
 2. עפ"י המוצע, יהיו שני מסלולי דיווח על הכנסות ( ההליך מכונה "גילוי מרצון") :
  • לבעלי חשבונות בלתי מדווחים בשווי של עד 2 מיליון ₪ ובתנאי שהמס שצריך היה לשלמו אינו עולה על 500 אלף ₪ . בעלי חשבונות כאלו יוכלו להגיש הצהרה ראשונה או מתוקנת לפקיד השומה, לשלם את המס עבור העבר ובנוסף יהיו פטורים מקנסות ולא ינקטו כנגדם הליכים פליליים.
  • לבעלי חשבונות בלתי מדווחים בסכום העולה על 2 מיליון ₪: אלו (באמצעות עו"ד/ רו"ח) יוכלו לנהל מו"מ עם שלטונות המס, בשלב ראשון ללא גילוי זהותם ובמידה ויסוכם עם שלטונות המס סכום המס לתשלום, תחשף זהותו של האזרח וייחתם עימו ההסדר שיעניק לו חסינות מההעמדה לדין הפלילי.
  • יודגש כי בתהליך החשיפה, במידה שיתברר שעוד לפניי פנייתו של הנישום לשלטונות המס, מתנהלת כנגדו חקירה, לא ניתן יהיה לחתום על ההסדר וליהנות מההקלות שמציע הנוהל החדש.
 3. בשנים האחרונות הולכת ונשחקת הסודיות הבנקאית העולמית לגביי מחזיקי חשבונות מחוץ למדינותיהם, וגובר שיתוף הפעולה בין הרשויות במדינות השונות. מדינות ה OECD ובכללן ישראל חתמו על מספר אמנות המאפשרות חילופי מידע וחובת גילוי של נכסים ושל חשבונות בנק של אזרחים זרים בין אם הגילוי נעשה במסגרת חילופי מידע שגרתיים ובין אם במסגרת פניה ספציפית באמצעות בתי המשפט.
 4. בעקבות זאת, מדינות כמו שוויץ, סינגפור ואורוגוואי שהיו ידועות כמקלטי מס בעלי רמת סודיות בנקאית גבוהה הגמישו אצלן מאוד את החקיקה ואת הרשות לחשוף מידע כלפי רשויות של מדינות אחרות.
 5. מכיוון שמדובר במגמה כלל עולמית של שתופי פעולה ההולכת ומתגברת, אנו רואים בנוהל החדש של רשות המיסים הזדמנות להסדרת עניין הכנסות ורכוש בלתי מדווחים, תוך הבטחת אי העמדה לדין פלילי ואי תשלום קנסות או כופר.
 6.  משרדנו עסק בשנים האחרונות לא מעט בטיפול בהליכים של "גילוי מרצון", הליכים שבשנתיים האחרונות לא היו אנונימיים ואף לא אפשרו הסדרת פשוטה של מקרים קלים יחסית של אי דיווח על הכנסות ונשמח לייעץ למתלבטים בעניין זה או לטפל בלקוחות החפצים ב"ניקוי השולחן" למענם או למען הילדים והנכדים.
 7. חשיבות גדולה לנושא דיווח על רכוש לא מוצהר או על הכנסות לא מדווחות נובעת מכך שעל שולחן הכנסת מונחת הצעת חוק המבקשת להגדיר עבירות של אי דיווח על הכנסות כעבירות מסוג "הלבנת הון" המאפשרות ענישה חמורה ביותר כגון חילוט רכוש וכספים לפני משפט ותשלום קנסות כבדים.
 8. מכאן, שטיפול כיום בהסדרת עניני רכוש לא מוצהר או הכנסות לא מדווחות והכנסתן לגדר רכושו של המוצהר של כל אזרח עשוי לחסוך כאבי ראש גדולים בעתיד.
 9. ברצוננו להדגיש כי המידע הנ"ל מוגש לכם כשירות לידיעה כללית בלבד ואינו מהווה בשום פנים ואופן תחליף לייעוץ משפטי פרטני שיש לקבלו לפני שמבצעים פעולות כאלה ואחרות הן בתחום הבניה והן בתחום הגילוי מרצון של הכנסות ו/או של רכוש לשלטונות.

לפרטים נוספים, לחצו כאן

עבור לתוכן העמוד
תנאי שימוש: גולש נכבד, כל חומר המוגש באתר זה מהווה מידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ ו/או טיפול משפטי. האתר, בעליו, מפעיליו ועורכיו לא יהיו אחראים לכל נזק שייגרם כתוצאה משימוש ישיר ו/או עקיף במידע שנמסר באתר. אנו מאחלים לך גלישה נעימה