גילוי מרצון

המאבק בהון וברכוש בלתי מדווחים ובהכנסות לא מוצהרות תופס תאוצה

 

לידיעת הציבור- 3 תהליכים מקבילים הנרקמים הן בישראל והן בעולם עשויים לשנות את העולם העסקי- כלכלי של כולנו, ולכן כדאי להיערך בתבונה למציאות החדשה.

  1. סדרת הסכמים ואמנות בין ישראל ל-29 מדינות החברות בארגון OECD ובין מדינות האירגון לבין עצמן, יביאו לחילופי מידע אוטומטיים בין רשויות המס של ישראל למדינות אירופה, אמריקה ומזרח אסיה שחברות בארגון זה. המשמעות- לא ניתן יהיה להסתיר פעלות עיסקית שמבצעים יחידים או תאגידים בחו"ל אי מחו"ל ללא שהמידע יזלוג לרשויות המס הרלוונטיות.
  2. המאבק בהון הבלתי מדווח בשוייץ בליכטנשטיין, בסינגפור, באיי הבתולה שמנהלות חברות ה- OECD בראשות ארה"ב והאיחוד האירופי החל לשאת את אותותיו וכעת בנקים בשוויץ ובמקלטי מס אחרים וכן גם בנקים בישראל דורשים מלקוחותיהם הזרים הותיקים והחדשים אישור שההון המופקד אצלם וההכנסות הנצברות בחשבונות הבנק מדווחים כדין במדינת התושבות (domicile ) של בעל החשבון. בנוסף בנקים רבים לא מקבלים יותר כספים ממדינות חוץ ללא הצהרה שהכספים המועברים מדווחים כדין במדינת התושבות של בעל חשבון. המשמעות - פתיחת חשבונות בנק מסביב לעולם במדינות שאינן נחשבות לפורעות חוק לצורך ניוד הון או קניית נדל"ן כתחליף להון נזיל תעשה קשה ביותר ותחת רגולציה.
  3. החמרה בהגדרת הלבנת הון- אם בעבר המאבק בהלבנת הון כוון לעבריינים קשים שעסקו בסמים, נשק וסחר בבני אדם הרי שבשנים האחרונות הוא שינה כוון לחלוטין וכיום ישנן מדינות (כולל ישראל) המנסות להרחיב את הגדרת החוק כך שעברות מס כגון אי דווח על הכנסות (כולל משכר דירה או מריבית ומני"ע) וכן והשמטה מכוונת שלהן תחשבנה כהלבנת הון. לעניין זה משמעות חמורה שכן חוק איסור הלבנת הון מאפשר לחלט את הרכוש שממנו הופקה ההכנסה ואף רכוש או חשבון שחלק קטן ממנו עורבב בהון לא מדווח באמצעים מנהליים בלבד תוך הקטנה משמעותית של יכולת הנישום להתגונן בבית משפט.

הפתרון : שימוש בכלי ה"גילוי מרצון" הן בישראל והן במדינות אחרות להסדרת ההצהרה על הרכוש וההון הבלתי מדווחים, בתנאים יחסית נוחים וללא העמדה לדין פלילי.

 

בישראל – החל מספטמבר 2014 ועד יוני 2016 ניתן להצהיר על חשבונות בנק לא מדווחים ועל נכסים מניבים בהליך גילוי מרצון אנונימי או גלוי, תוך הגעה להסדר סביר עם רשויות המס הכולל תשלום מס, הפרשי הצמדה וריבית, בדרך כלל ללא קנס, כל זאת תוך כך שהמגלה אינו חשוף לסנקציה פלילית ולהעמדה לדין (אם לא מתקיימת כבר חקירה).

 

כמו כן שכירים או עצמאיים ( ישראלים ותושבי חוץ) שבבעלותם דירות, יכולים לדווח בהליך שונה על הכנסות משכר דירה שלא דווחו בשנים האחרונות בהליך מקוצר ופשוט.

 

בחו"ל – בבריטניה התנהל הליך גילוי מרצון לתושבים בריטים שבבעלותם רכוש וחשבונות בחו"ל שהסתיים בסוף השנה 2015. הליך דומה התנהל בארה"ב איטליה ובטורקיה בשנים האחרונות.

 

משרדנו עוסק בתחום גילוי מרצון מעל 10 שנים, קיבל הפניות של לקוחות מבנקים בשוייץ וישמח לסייע ביעוץ בתכנון ובביצוע של הליכי גילוי מרצון לישראלים ולתושבי חוץ. למעוניינים בטיפול משולב בל עו"ד ורו"ח במקום אחד אנו יכולים להפנות את הטיפול למשרד רואי חשבון העובד בצמידות למשרדנו.


 נוהל דווח על הכנסות ורכוש שהוסתרו ממס הכנסה:

בתחילת ספטמבר 2014 התפרסם נוהל חדש של רשות המיסים המיועד לאפשר לאזרחים ולתושבי ישראל שלא דיווחו עד כה על הכנסות מסוימות שלהם בשנים האחרונות, לדווח עליהם באיחור תוך תשלום המס ללא קנס. הנוהל בא לתת מענה בין היתר לאזרחים שהיו להם הכנסות מחשבונות בנק לא מדווחים בחו"ל, הכנסות מדמי שכירות של דירות בארץ ובחו"ל או הכנסות ממכירת נכסים שירשו בחו"ל וכיו"ב.להמשך המאמר: לחץ כאן 

עבור לתוכן העמוד
תנאי שימוש: גולש נכבד, כל חומר המוגש באתר זה מהווה מידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ ו/או טיפול משפטי. האתר, בעליו, מפעיליו ועורכיו לא יהיו אחראים לכל נזק שייגרם כתוצאה משימוש ישיר ו/או עקיף במידע שנמסר באתר. אנו מאחלים לך גלישה נעימה